Lönerna / Alla yrken / Brevbärare och postterminalarbetare
Lön för brevbärare och postterminalarbetare
Medianlönen för brevbärare och postterminalarbetare är 29 500 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 23 899 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 23 % lägre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 345 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för brevbärare och postterminalarbetare
| Bruttolön | 29 500 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −8 780 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 067 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +5 414 kr |
| Begravningsavgift och public service | −169 kr |
| Skatt per månad | −5 601 kr |
Kvar efter skatt23 899 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 19,0 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 25 800 kr | 21 107 kr |
| 25 % | 27 200 kr | 22 163 kr |
| Median (50 %) | 29 500 kr | 23 899 kr |
| 75 % | 32 200 kr | 25 936 kr |
| 90 % | 35 100 kr | 28 125 kr |
| Medellön | 30 000 kr | 24 276 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Löneutveckling 2020–2025
Medianlönen har gått från 25 600 kr till 29 500 kr, en ökning med 15 % på 5 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2020 | 25 600 kr | |
| 2023 | 27 100 kr | +5,9 % |
| 2024 | 28 400 kr | +4,8 % |
| 2025 | 29 500 kr | +3,9 % |
Lön efter ålder
Medellönen är lägst för 18–24-åringar (27 400 kr) och högst för 55–64-åringar (32 700 kr).
| 18–24 år | 27 400 kr | |
|---|---|---|
| 25–34 år | 28 700 kr | |
| 35–44 år | 30 200 kr | |
| 45–54 år | 31 600 kr | |
| 55–64 år | 32 700 kr |
Lön i olika delar av Sverige
Högst medellön i Småland med öarna (31 100 kr), lägst i Norra Mellansverige (29 100 kr).
| Småland med öarna | 31 100 kr | |
|---|---|---|
| Mellersta Norrland | 30 300 kr | |
| Stockholm | 30 200 kr | |
| Övre Norrland | 30 000 kr | |
| Sydsverige | 29 600 kr | |
| Östra Mellansverige | 29 500 kr | |
| Norra Mellansverige | 29 100 kr | |
| Västsverige | 29 100 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar brevbärare och postterminalarbetare?
Medianlönen för brevbärare och postterminalarbetare är 29 500 kr i månaden (2025). Medellönen är 30 000 kr.
Vad tjänar brevbärare och postterminalarbetare efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 23 899 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för brevbärare och postterminalarbetare?
SCB redovisar inte ingångslöner. 18–24-åringar har en medellön på 27 400 kr, och var tionde brevbärare och postterminalarbetare tjänar under 25 800 kr.
Hur har lönen för brevbärare och postterminalarbetare utvecklats?
Medianlönen har ökat från 25 600 kr 2020 till 29 500 kr 2025, totalt 15 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Förtroendevalda | 35 400 kr | 28 351 kr |
| Biblioteks- och arkivassistenter m.fl. | 30 900 kr | 24 955 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Trädgårdsodlare | 30 000 kr | 24 276 kr |
| Övrig vård- och omsorgspersonal | 29 800 kr | 24 125 kr |
| Taxiförare m.fl. | 29 500 kr | 23 899 kr |
| Kassapersonal m.fl. | 29 300 kr | 23 748 kr |
| Vårdbiträden | 29 100 kr | 23 597 kr |
| Elevassistenter m.fl. | 29 000 kr | 23 522 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 4420), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.