Lönerna / Alla yrken / Murare m.fl.
Lön för murare m.fl.
Medianlönen för murare m.fl. är 42 200 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 33 292 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 10 % högre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 163 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för murare m.fl.
| Bruttolön | 42 200 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −13 195 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 950 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +7 441 kr |
| Begravningsavgift och public service | −205 kr |
| Skatt per månad | −8 908 kr |
Kvar efter skatt33 292 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 21,1 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 39 100 kr | 31 143 kr |
| 25 % | 40 100 kr | 31 877 kr |
| Median (50 %) | 42 200 kr | 33 292 kr |
| 75 % | 42 800 kr | 33 696 kr |
| 90 % | 45 100 kr | 35 245 kr |
| Medellön | 42 300 kr | 33 359 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 30 500 kr till 42 200 kr, en ökning med 38 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 30 500 kr | |
| 2016 | 34 000 kr | +11,5 % |
| 2017 | 32 300 kr | −5,0 % |
| 2018 | 34 800 kr | +7,7 % |
| 2019 | 34 500 kr | −0,9 % |
| 2020 | 34 700 kr | +0,6 % |
| 2021 | 35 800 kr | +3,2 % |
| 2022 | 36 600 kr | +2,2 % |
| 2023 | 38 100 kr | +4,1 % |
| 2024 | 36 500 kr | −4,2 % |
| 2025 | 42 200 kr | +15,6 % |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar murare m.fl.?
Medianlönen för murare m.fl. är 42 200 kr i månaden (2025). Medellönen är 42 300 kr.
Vad tjänar murare m.fl. efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 33 292 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för murare m.fl.?
SCB redovisar inte ingångslöner, men var tionde murare m.fl. tjänar under 39 100 kr, vilket ger en fingervisning om lönen i början av karriären.
Hur har lönen för murare m.fl. utvecklats?
Medianlönen har ökat från 30 500 kr 2014 till 42 200 kr 2025, totalt 38 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Ställningsbyggare | 41 200 kr | 32 618 kr |
| Träarbetare, snickare m.fl. | 40 300 kr | 32 012 kr |
| Anläggningsarbetare | 40 200 kr | 31 945 kr |
| Betongarbetare | 40 000 kr | 31 810 kr |
| Övriga byggnads- och anläggningsarbetare | 40 000 kr | 31 810 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Övriga specialister inom hälso- och sjukvård | 42 400 kr | 33 427 kr |
| Kyl- och värmepumpstekniker m.fl. | 42 400 kr | 33 427 kr |
| Maskinoperatörer, kemisktekniska och fotografiska produkter | 42 400 kr | 33 427 kr |
| Chefer inom friskvård, sport och fritid, nivå 2 | 42 200 kr | 33 292 kr |
| Tandhygienister | 42 200 kr | 33 292 kr |
| Grundskollärare | 42 100 kr | 33 225 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 7112), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.