Lönerna / Alla yrken / Skräddare och ateljésömmerskor m.fl.
Lön för skräddare och ateljésömmerskor m.fl.
Medianlönen för skräddare och ateljésömmerskor m.fl. är 32 800 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 26 389 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 14 % lägre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 308 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för skräddare och ateljésömmerskor m.fl.
| Bruttolön | 32 800 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −9 954 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 300 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +6 021 kr |
| Begravningsavgift och public service | −179 kr |
| Skatt per månad | −6 411 kr |
Kvar efter skatt26 389 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 19,5 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 23 300 kr | 19 220 kr |
| 25 % | 26 500 kr | 21 635 kr |
| Median (50 %) | 32 800 kr | 26 389 kr |
| 75 % | 37 700 kr | 30 087 kr |
| 90 % | 45 000 kr | 35 178 kr |
| Medellön | 33 100 kr | 26 615 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 23 400 kr till 32 800 kr, en ökning med 40 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 23 400 kr | |
| 2015 | 26 600 kr | +13,7 % |
| 2016 | 27 000 kr | +1,5 % |
| 2017 | 27 000 kr | +0,0 % |
| 2018 | 26 900 kr | −0,4 % |
| 2019 | 28 400 kr | +5,6 % |
| 2020 | 27 600 kr | −2,8 % |
| 2021 | 27 000 kr | −2,2 % |
| 2022 | 28 500 kr | +5,6 % |
| 2023 | 30 500 kr | +7,0 % |
| 2024 | 29 700 kr | −2,6 % |
| 2025 | 32 800 kr | +10,4 % |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar skräddare och ateljésömmerskor m.fl.?
Medianlönen för skräddare och ateljésömmerskor m.fl. är 32 800 kr i månaden (2025). Medellönen är 33 100 kr.
Vad tjänar skräddare och ateljésömmerskor m.fl. efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 26 389 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för skräddare och ateljésömmerskor m.fl.?
SCB redovisar inte ingångslöner, men var tionde skräddare och ateljésömmerskor m.fl. tjänar under 23 300 kr, vilket ger en fingervisning om lönen i början av karriären.
Hur har lönen för skräddare och ateljésömmerskor m.fl. utvecklats?
Medianlönen har ökat från 23 400 kr 2014 till 32 800 kr 2025, totalt 40 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Läderhantverkare och skomakare | 33 500 kr | 26 917 kr |
| Tapetserare | 32 500 kr | 26 163 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Frisörer | 32 900 kr | 26 465 kr |
| Städledare och husfruar | 32 800 kr | 26 389 kr |
| SOS-operatörer m.fl. | 32 800 kr | 26 389 kr |
| Montörer, elektrisk och elektronisk utrustning | 32 800 kr | 26 389 kr |
| Butikssäljare, dagligvaror | 32 700 kr | 26 314 kr |
| Maskinoperatörer, gummiindustri | 32 700 kr | 26 314 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 7531), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.