Lönerna / Alla yrken / Tunnplåtslagare
Lön för tunnplåtslagare
Medianlönen för tunnplåtslagare är 37 000 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 29 558 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 3 % lägre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 239 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för tunnplåtslagare
| Bruttolön | 37 000 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −11 452 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 592 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +6 792 kr |
| Begravningsavgift och public service | −191 kr |
| Skatt per månad | −7 442 kr |
Kvar efter skatt29 558 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 20,1 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 30 300 kr | 24 503 kr |
| 25 % | 32 700 kr | 26 314 kr |
| Median (50 %) | 37 000 kr | 29 558 kr |
| 75 % | 41 100 kr | 32 551 kr |
| 90 % | 46 000 kr | 35 852 kr |
| Medellön | 37 500 kr | 29 936 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 27 800 kr till 37 000 kr, en ökning med 33 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 27 800 kr | |
| 2015 | 27 400 kr | −1,4 % |
| 2016 | 27 900 kr | +1,8 % |
| 2017 | 29 900 kr | +7,2 % |
| 2018 | 29 600 kr | −1,0 % |
| 2019 | 30 200 kr | +2,0 % |
| 2020 | 31 300 kr | +3,6 % |
| 2021 | 31 100 kr | −0,6 % |
| 2022 | 32 200 kr | +3,5 % |
| 2023 | 33 000 kr | +2,5 % |
| 2024 | 35 400 kr | +7,3 % |
| 2025 | 37 000 kr | +4,5 % |
Lön efter ålder
Medellönen är lägst för 18–24-åringar (30 400 kr) och högst för 45–54-åringar (41 100 kr).
| 18–24 år | 30 400 kr | |
|---|---|---|
| 25–34 år | 37 300 kr | |
| 35–44 år | 39 600 kr | |
| 45–54 år | 41 100 kr | |
| 55–64 år | 36 300 kr |
Lön i olika delar av Sverige
Högst medellön i Stockholm (42 400 kr), lägst i Östra Mellansverige (35 300 kr).
| Stockholm | 42 400 kr | |
|---|---|---|
| Västsverige | 38 000 kr | |
| Sydsverige | 37 400 kr | |
| Småland med öarna | 36 000 kr | |
| Östra Mellansverige | 35 300 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar tunnplåtslagare?
Medianlönen för tunnplåtslagare är 37 000 kr i månaden (2025). Medellönen är 37 500 kr.
Vad tjänar tunnplåtslagare efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 29 558 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för tunnplåtslagare?
SCB redovisar inte ingångslöner. 18–24-åringar har en medellön på 30 400 kr, och var tionde tunnplåtslagare tjänar under 30 300 kr.
Hur har lönen för tunnplåtslagare utvecklats?
Medianlönen har ökat från 27 800 kr 2014 till 37 000 kr 2025, totalt 33 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Svetsare och gasskärare | 35 500 kr | 28 427 kr |
| Gjutare | 31 100 kr | 25 106 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Övriga pedagoger med teoretisk specialistkompetens | 37 400 kr | 29 860 kr |
| Säkerhetsinspektörer m.fl. | 37 400 kr | 29 860 kr |
| Operatörer inom sågverk, hyvleri och plywood m.m. | 37 400 kr | 29 860 kr |
| Matroser och jungmän m.fl. | 37 400 kr | 29 860 kr |
| Skattehandläggare | 37 000 kr | 29 558 kr |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 36 700 kr | 29 332 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 7214), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.