Lönerna / Alla yrken / Valsverksoperatörer
Lön för valsverksoperatörer
Medianlönen för valsverksoperatörer är 40 700 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 32 282 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 6 % högre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 181 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för valsverksoperatörer
| Bruttolön | 40 700 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −12 709 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 850 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +7 341 kr |
| Begravningsavgift och public service | −201 kr |
| Skatt per månad | −8 418 kr |
Kvar efter skatt32 282 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 20,7 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 33 700 kr | 27 068 kr |
| 25 % | 36 200 kr | 28 955 kr |
| Median (50 %) | 40 700 kr | 32 282 kr |
| 75 % | 43 300 kr | 34 033 kr |
| 90 % | 45 300 kr | 35 380 kr |
| Medellön | 40 000 kr | 31 810 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Lön för män och kvinnor
Kvinnor och män har i stort sett samma medianlön. Av ungefär 4 200 anställda är 19 % kvinnor.
| Median | Medel | Efter skatt | |
|---|---|---|---|
| Kvinnor | 41 200 kr | 39 800 kr | 32 618 kr |
| Män | 40 600 kr | 40 000 kr | 32 214 kr |
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 31 200 kr till 40 700 kr, en ökning med 30 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 31 200 kr | |
| 2015 | 32 400 kr | +3,8 % |
| 2016 | 33 600 kr | +3,7 % |
| 2017 | 34 700 kr | +3,3 % |
| 2018 | 35 300 kr | +1,7 % |
| 2019 | 35 800 kr | +1,4 % |
| 2020 | 35 300 kr | −1,4 % |
| 2021 | 36 100 kr | +2,3 % |
| 2022 | 37 000 kr | +2,5 % |
| 2023 | 38 000 kr | +2,7 % |
| 2024 | 39 400 kr | +3,7 % |
| 2025 | 40 700 kr | +3,3 % |
Lön efter ålder
Medellönen är lägst för 18–24-åringar (37 600 kr) och högst för 45–54-åringar (40 700 kr).
| 18–24 år | 37 600 kr | |
|---|---|---|
| 25–34 år | 40 300 kr | |
| 35–44 år | 39 900 kr | |
| 45–54 år | 40 700 kr | |
| 55–64 år | 40 200 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar valsverksoperatörer?
Medianlönen för valsverksoperatörer är 40 700 kr i månaden (2025). Medellönen är 40 000 kr.
Vad tjänar valsverksoperatörer efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 32 282 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för valsverksoperatörer?
SCB redovisar inte ingångslöner. 18–24-åringar har en medellön på 37 600 kr, och var tionde valsverksoperatörer tjänar under 33 700 kr.
Tjänar män mer än kvinnor som valsverksoperatörer?
Kvinnor och män har i stort sett samma medianlön: 41 200 kr för kvinnor och 40 600 kr för män (2025).
Hur har lönen för valsverksoperatörer utvecklats?
Medianlönen har ökat från 31 200 kr 2014 till 40 700 kr 2025, totalt 30 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Övriga maskin- och processoperatörer vid stål- och metallverk | 40 400 kr | 32 079 kr |
| Maskinoperatörer, ytbehandling | 35 100 kr | 28 125 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr | 32 551 kr |
| GIS- och kartingenjörer | 41 000 kr | 32 484 kr |
| Laboratorieingenjörer | 41 000 kr | 32 484 kr |
| Övriga förmedlare | 40 900 kr | 32 416 kr |
| Arbetsledare inom lager och terminal | 40 800 kr | 32 349 kr |
| Industrielektriker | 40 800 kr | 32 349 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 8122), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.