Lönerna / Alla yrken / Förare av jordbruks- och skogsmaskiner
Lön för förare av jordbruks- och skogsmaskiner
Medianlönen för förare av jordbruks- och skogsmaskiner är 33 500 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 26 917 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 13 % lägre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 291 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för förare av jordbruks- och skogsmaskiner
| Bruttolön | 33 500 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −10 205 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 342 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +6 144 kr |
| Begravningsavgift och public service | −181 kr |
| Skatt per månad | −6 583 kr |
Kvar efter skatt26 917 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 19,7 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 26 100 kr | 21 333 kr |
| 25 % | 28 800 kr | 23 371 kr |
| Median (50 %) | 33 500 kr | 26 917 kr |
| 75 % | 37 200 kr | 29 709 kr |
| 90 % | 40 400 kr | 32 079 kr |
| Medellön | 33 500 kr | 26 917 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 25 000 kr till 33 500 kr, en ökning med 34 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 25 000 kr | |
| 2015 | 25 800 kr | +3,2 % |
| 2016 | 26 400 kr | +2,3 % |
| 2017 | 27 800 kr | +5,3 % |
| 2018 | 27 800 kr | +0,0 % |
| 2019 | 27 600 kr | −0,7 % |
| 2020 | 28 000 kr | +1,4 % |
| 2021 | 29 700 kr | +6,1 % |
| 2022 | 31 100 kr | +4,7 % |
| 2023 | 31 700 kr | +1,9 % |
| 2024 | 32 600 kr | +2,8 % |
| 2025 | 33 500 kr | +2,8 % |
Lön efter ålder
Medellönen är lägst för 18–24-åringar (29 000 kr) och högst för 35–44-åringar (36 800 kr).
| 18–24 år | 29 000 kr | |
|---|---|---|
| 25–34 år | 35 400 kr | |
| 35–44 år | 36 800 kr | |
| 45–54 år | 35 800 kr | |
| 55–64 år | 33 800 kr |
Lön i olika delar av Sverige
Högst medellön i Övre Norrland (37 400 kr), lägst i Småland med öarna (33 600 kr).
| Övre Norrland | 37 400 kr | |
|---|---|---|
| Mellersta Norrland | 35 800 kr | |
| Norra Mellansverige | 34 600 kr | |
| Småland med öarna | 33 600 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar förare av jordbruks- och skogsmaskiner?
Medianlönen för förare av jordbruks- och skogsmaskiner är 33 500 kr i månaden (2025). Medellönen är 33 500 kr.
Vad tjänar förare av jordbruks- och skogsmaskiner efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 26 917 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för förare av jordbruks- och skogsmaskiner?
SCB redovisar inte ingångslöner. 18–24-åringar har en medellön på 29 000 kr, och var tionde förare av jordbruks- och skogsmaskiner tjänar under 26 100 kr.
Hur har lönen för förare av jordbruks- och skogsmaskiner utvecklats?
Medianlönen har ökat från 25 000 kr 2014 till 33 500 kr 2025, totalt 34 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Truckförare | 36 400 kr | 29 106 kr |
| Anläggningsmaskinförare m.fl. | 35 800 kr | 28 653 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Maskinoperatörer, plastindustri | 33 600 kr | 26 993 kr |
| Renhållnings- och återvinningsarbetare | 33 600 kr | 26 993 kr |
| Djursjukskötare m.fl. | 33 500 kr | 26 917 kr |
| Begravnings- och krematoriepersonal | 33 500 kr | 26 917 kr |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård och äldreboende | 33 500 kr | 26 917 kr |
| Läderhantverkare och skomakare | 33 500 kr | 26 917 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 8341), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.