Lönerna / Alla yrken / Renhållnings- och återvinningsarbetare
Lön för renhållnings- och återvinningsarbetare
Medianlönen för renhållnings- och återvinningsarbetare är 33 600 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 26 993 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 12 % lägre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 285 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för renhållnings- och återvinningsarbetare
| Bruttolön | 33 600 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −10 240 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 350 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +6 163 kr |
| Begravningsavgift och public service | −181 kr |
| Skatt per månad | −6 607 kr |
Kvar efter skatt26 993 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 19,7 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 29 500 kr | 23 899 kr |
| 25 % | 31 800 kr | 25 635 kr |
| Median (50 %) | 33 600 kr | 26 993 kr |
| 75 % | 35 700 kr | 28 577 kr |
| 90 % | 38 200 kr | 30 464 kr |
| Medellön | 33 800 kr | 27 144 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Lön för män och kvinnor
Kvinnor har 3,0 % lägre medianlön än män. Av ungefär 8 400 anställda är 15 % kvinnor.
| Median | Medel | Efter skatt | |
|---|---|---|---|
| Kvinnor | 32 700 kr | 33 000 kr | 26 314 kr |
| Män | 33 700 kr | 34 000 kr | 27 068 kr |
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 25 100 kr till 33 600 kr, en ökning med 34 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 25 100 kr | |
| 2015 | 25 300 kr | +0,8 % |
| 2016 | 26 300 kr | +4,0 % |
| 2017 | 26 800 kr | +1,9 % |
| 2018 | 27 400 kr | +2,2 % |
| 2019 | 28 100 kr | +2,6 % |
| 2020 | 28 200 kr | +0,4 % |
| 2021 | 29 500 kr | +4,6 % |
| 2022 | 29 800 kr | +1,0 % |
| 2023 | 31 600 kr | +6,0 % |
| 2024 | 32 300 kr | +2,2 % |
| 2025 | 33 600 kr | +4,0 % |
Lön efter ålder
Medellönen är lägst för 18–24-åringar (32 200 kr) och högst för 35–44-åringar (34 500 kr).
| 18–24 år | 32 200 kr | |
|---|---|---|
| 25–34 år | 33 900 kr | |
| 35–44 år | 34 500 kr | |
| 45–54 år | 34 400 kr | |
| 55–64 år | 33 500 kr |
Lön per sektor
Så skiljer sig medianlönen beroende på arbetsgivare.
| Privat sektor | 33 700 kr | |
|---|---|---|
| Offentlig sektor | 31 900 kr | |
| Kommuner | 31 900 kr |
Lön i olika delar av Sverige
Högst medellön i Stockholm (34 700 kr), lägst i Småland med öarna (32 800 kr).
| Stockholm | 34 700 kr | |
|---|---|---|
| Västsverige | 34 300 kr | |
| Övre Norrland | 34 000 kr | |
| Sydsverige | 33 600 kr | |
| Mellersta Norrland | 33 100 kr | |
| Norra Mellansverige | 33 100 kr | |
| Östra Mellansverige | 33 100 kr | |
| Småland med öarna | 32 800 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar renhållnings- och återvinningsarbetare?
Medianlönen för renhållnings- och återvinningsarbetare är 33 600 kr i månaden (2025). Medellönen är 33 800 kr.
Vad tjänar renhållnings- och återvinningsarbetare efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 26 993 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för renhållnings- och återvinningsarbetare?
SCB redovisar inte ingångslöner. 18–24-åringar har en medellön på 32 200 kr, och var tionde renhållnings- och återvinningsarbetare tjänar under 29 500 kr.
Tjänar män mer än kvinnor som renhållnings- och återvinningsarbetare?
Kvinnor har 3,0 % lägre medianlön än män: 32 700 kr för kvinnor och 33 700 kr för män (2025).
Hur har lönen för renhållnings- och återvinningsarbetare utvecklats?
Medianlönen har ökat från 25 100 kr 2014 till 33 600 kr 2025, totalt 34 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Reklamutdelare och tidningsdistributörer | 33 600 kr | 26 993 kr |
| Vaktmästare m.fl. | 30 800 kr | 24 880 kr |
| Övriga servicearbetare | 27 100 kr | 22 088 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Maskinoperatörer, plastindustri | 33 600 kr | 26 993 kr |
| Djursjukskötare m.fl. | 33 500 kr | 26 917 kr |
| Begravnings- och krematoriepersonal | 33 500 kr | 26 917 kr |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård och äldreboende | 33 500 kr | 26 917 kr |
| Läderhantverkare och skomakare | 33 500 kr | 26 917 kr |
| Förare av jordbruks- och skogsmaskiner | 33 500 kr | 26 917 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 9610), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.