Lönerna / Alla yrken / Målare
Lön för målare
Medianlönen för målare är 37 900 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 30 238 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 1 % lägre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 225 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för målare
| Bruttolön | 37 900 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −11 770 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 650 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +6 950 kr |
| Begravningsavgift och public service | −193 kr |
| Skatt per månad | −7 662 kr |
Kvar efter skatt30 238 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 20,2 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 32 200 kr | 25 936 kr |
| 25 % | 35 700 kr | 28 577 kr |
| Median (50 %) | 37 900 kr | 30 238 kr |
| 75 % | 40 000 kr | 31 810 kr |
| 90 % | 41 100 kr | 32 551 kr |
| Medellön | 36 900 kr | 29 483 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 28 400 kr till 37 900 kr, en ökning med 33 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 28 400 kr | |
| 2015 | 28 900 kr | +1,8 % |
| 2016 | 30 300 kr | +4,8 % |
| 2017 | 31 800 kr | +5,0 % |
| 2018 | 32 500 kr | +2,2 % |
| 2019 | 34 400 kr | +5,8 % |
| 2020 | 34 400 kr | +0,0 % |
| 2021 | 34 000 kr | −1,2 % |
| 2022 | 34 700 kr | +2,1 % |
| 2023 | 35 800 kr | +3,2 % |
| 2024 | 38 000 kr | +6,1 % |
| 2025 | 37 900 kr | −0,3 % |
Lön efter ålder
Medellönen är lägst för 18–24-åringar (29 400 kr) och högst för 45–54-åringar (38 800 kr).
| 18–24 år | 29 400 kr | |
|---|---|---|
| 25–34 år | 36 000 kr | |
| 35–44 år | 37 500 kr | |
| 45–54 år | 38 800 kr | |
| 55–64 år | 38 300 kr |
Lön per sektor
Så skiljer sig medianlönen beroende på arbetsgivare.
| Privat sektor | 37 900 kr | |
|---|---|---|
| Offentlig sektor | 36 000 kr | |
| Kommuner | 35 700 kr |
Lön i olika delar av Sverige
Högst medellön i Västsverige (38 000 kr), lägst i Östra Mellansverige (35 200 kr).
| Västsverige | 38 000 kr | |
|---|---|---|
| Småland med öarna | 37 300 kr | |
| Sydsverige | 36 500 kr | |
| Östra Mellansverige | 35 200 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar målare?
Medianlönen för målare är 37 900 kr i månaden (2025). Medellönen är 36 900 kr.
Vad tjänar målare efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 30 238 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för målare?
SCB redovisar inte ingångslöner. 18–24-åringar har en medellön på 29 400 kr, och var tionde målare tjänar under 32 200 kr.
Hur har lönen för målare utvecklats?
Medianlönen har ökat från 28 400 kr 2014 till 37 900 kr 2025, totalt 33 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Lackerare och industrimålare | 35 800 kr | 28 653 kr |
| Saneringsarbetare m.fl. | 33 900 kr | 27 219 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Dietister | 38 200 kr | 30 464 kr |
| Ljus-, ljud och scentekniker | 37 900 kr | 30 238 kr |
| Förskollärare | 37 800 kr | 30 162 kr |
| Övriga handläggare | 37 800 kr | 30 162 kr |
| Verktygsmakare | 37 800 kr | 30 162 kr |
| Brandmän | 37 600 kr | 30 011 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 7131), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.