Lönerna / Alla yrken / Saneringsarbetare m.fl.
Lön för saneringsarbetare m.fl.
Medianlönen för saneringsarbetare m.fl. är 33 900 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 27 219 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 11 % lägre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 281 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för saneringsarbetare m.fl.
| Bruttolön | 33 900 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −10 345 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 375 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +6 221 kr |
| Begravningsavgift och public service | −182 kr |
| Skatt per månad | −6 681 kr |
Kvar efter skatt27 219 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 19,7 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 28 100 kr | 22 842 kr |
| 25 % | 30 000 kr | 24 276 kr |
| Median (50 %) | 33 900 kr | 27 219 kr |
| 75 % | 38 700 kr | 30 841 kr |
| 90 % | 42 600 kr | 33 561 kr |
| Medellön | 34 700 kr | 27 823 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Lön för män och kvinnor
Kvinnor har 8,1 % lägre medianlön än män.
| Median | Medel | Efter skatt | |
|---|---|---|---|
| Kvinnor | 31 900 kr | 33 000 kr | 25 710 kr |
| Män | 34 700 kr | 35 000 kr | 27 823 kr |
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 23 200 kr till 33 900 kr, en ökning med 46 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 23 200 kr | |
| 2015 | 25 500 kr | +9,9 % |
| 2016 | 24 300 kr | −4,7 % |
| 2017 | 26 200 kr | +7,8 % |
| 2018 | 26 600 kr | +1,5 % |
| 2019 | 29 400 kr | +10,5 % |
| 2020 | 28 200 kr | −4,1 % |
| 2021 | 27 500 kr | −2,5 % |
| 2022 | 28 700 kr | +4,4 % |
| 2023 | 30 700 kr | +7,0 % |
| 2024 | 34 100 kr | +11,1 % |
| 2025 | 33 900 kr | −0,6 % |
Lön efter ålder
Medellönen är lägst för 18–24-åringar (31 800 kr) och högst för 55–64-åringar (36 200 kr).
| 18–24 år | 31 800 kr | |
|---|---|---|
| 25–34 år | 35 700 kr | |
| 35–44 år | 33 500 kr | |
| 45–54 år | 36 000 kr | |
| 55–64 år | 36 200 kr |
Lön i olika delar av Sverige
Högst medellön i Västsverige (38 700 kr), lägst i Norra Mellansverige (32 400 kr).
| Västsverige | 38 700 kr | |
|---|---|---|
| Övre Norrland | 37 000 kr | |
| Sydsverige | 35 400 kr | |
| Östra Mellansverige | 34 500 kr | |
| Småland med öarna | 33 800 kr | |
| Stockholm | 33 600 kr | |
| Norra Mellansverige | 32 400 kr |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar saneringsarbetare m.fl.?
Medianlönen för saneringsarbetare m.fl. är 33 900 kr i månaden (2025). Medellönen är 34 700 kr.
Vad tjänar saneringsarbetare m.fl. efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 27 219 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för saneringsarbetare m.fl.?
SCB redovisar inte ingångslöner. 18–24-åringar har en medellön på 31 800 kr, och var tionde saneringsarbetare m.fl. tjänar under 28 100 kr.
Tjänar män mer än kvinnor som saneringsarbetare m.fl.?
Kvinnor har 8,1 % lägre medianlön än män: 31 900 kr för kvinnor och 34 700 kr för män (2025).
Hur har lönen för saneringsarbetare m.fl. utvecklats?
Medianlönen har ökat från 23 200 kr 2014 till 33 900 kr 2025, totalt 46 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Målare | 37 900 kr | 30 238 kr |
| Lackerare och industrimålare | 35 800 kr | 28 653 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Doktorander | 34 000 kr | 27 295 kr |
| Inkasserare och pantlånare m.fl. | 34 000 kr | 27 295 kr |
| Tekniker, bilddiagnostik och medicinteknisk utrustning | 33 900 kr | 27 219 kr |
| Idrottstränare och instruktörer m.fl. | 33 900 kr | 27 219 kr |
| Uthyrare | 33 900 kr | 27 219 kr |
| Lastbilsförare m.fl. | 33 900 kr | 27 219 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 7134), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.