Lönerna / Alla yrken / Inspicienter och scriptor m.fl.
Lön för inspicienter och scriptor m.fl.
Medianlönen för inspicienter och scriptor m.fl. är 35 500 kr i månaden före skatt, enligt SCB:s lönestatistik för 2025. Efter skatt blir det 28 427 kr med genomsnittlig kommunalskatt. Det är 7 % lägre än medianlönen för alla yrken (38 300 kr), plats 257 av 360 yrken.
Är din lön rimlig?
Lön efter skatt för inspicienter och scriptor m.fl.
| Bruttolön | 35 500 kr |
|---|---|
| Kommunalskatt | −10 917 kr |
| Statlig skatt | −0 kr |
| Allmän pensionsavgift, 7 % | −2 483 kr |
| Jobbskatteavdrag och andra skattereduktioner | +6 513 kr |
| Begravningsavgift och public service | −186 kr |
| Skatt per månad | −7 073 kr |
Kvar efter skatt28 427 kr
Skatteverkets beräkningsregler för 2026, under 66 år, utan andra inkomster eller avdrag. Skatten blir 19,9 % av lönen.
Lön före och efter skatt
| Percentil | Före skatt | Efter skatt |
|---|---|---|
| 10 % | 26 000 kr | 21 258 kr |
| 25 % | 30 900 kr | 24 955 kr |
| Median (50 %) | 35 500 kr | 28 427 kr |
| 75 % | 42 000 kr | 33 157 kr |
| 90 % | 47 100 kr | 36 593 kr |
| Medellön | 36 700 kr | 29 332 kr |
Percentil 25 betyder att en fjärdedel tjänar mindre än beloppet. Efter skatt med genomsnittlig kommunalskatt 32,38 %.
Lön för män och kvinnor
Kvinnor har 4,1 % högre medianlön än män. Av ungefär 940 anställda är 61 % kvinnor.
| Median | Medel | Efter skatt | |
|---|---|---|---|
| Kvinnor | 35 700 kr | 37 100 kr | 28 577 kr |
| Män | 34 300 kr | 36 100 kr | 27 521 kr |
Löneutveckling 2014–2025
Medianlönen har gått från 29 000 kr till 35 500 kr, en ökning med 22 % på 11 år.
Visa år för år
| År | Median | Förändring |
|---|---|---|
| 2014 | 29 000 kr | |
| 2015 | 30 400 kr | +4,8 % |
| 2016 | 28 000 kr | −7,9 % |
| 2017 | 31 200 kr | +11,4 % |
| 2018 | 32 600 kr | +4,5 % |
| 2019 | 29 400 kr | −9,8 % |
| 2020 | 28 700 kr | −2,4 % |
| 2021 | 31 000 kr | +8,0 % |
| 2022 | 32 600 kr | +5,2 % |
| 2023 | 36 100 kr | +10,7 % |
| 2024 | 40 000 kr | +10,8 % |
| 2025 | 35 500 kr | −11,3 % |
Vanliga frågor
Hur mycket tjänar inspicienter och scriptor m.fl.?
Medianlönen för inspicienter och scriptor m.fl. är 35 500 kr i månaden (2025). Medellönen är 36 700 kr.
Vad tjänar inspicienter och scriptor m.fl. efter skatt?
Med medianlön och genomsnittlig kommunalskatt blir det 28 427 kr i månaden efter skatt (2026 års regler).
Vad är ingångslönen för inspicienter och scriptor m.fl.?
SCB redovisar inte ingångslöner. 25–34-åringar har en medellön på 34 400 kr, och var tionde inspicienter och scriptor m.fl. tjänar under 26 000 kr.
Tjänar män mer än kvinnor som inspicienter och scriptor m.fl.?
Kvinnor har 4,1 % högre medianlön än män: 35 700 kr för kvinnor och 34 300 kr för män (2025).
Hur har lönen för inspicienter och scriptor m.fl. utvecklats?
Medianlönen har ökat från 29 000 kr 2014 till 35 500 kr 2025, totalt 22 %.
Liknande yrken
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Köksmästare och souschefer | 39 900 kr | 31 743 kr |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 36 700 kr | 29 332 kr |
| Friskvårdskonsulenter och hälsopedagoger m.fl. | 35 500 kr | 28 427 kr |
| Idrottstränare och instruktörer m.fl. | 33 900 kr | 27 219 kr |
| Fritidsledare m.fl. | 32 600 kr | 26 238 kr |
Yrken med ungefär samma lön
| Yrke | Median | Efter skatt |
|---|---|---|
| Lackerare och industrimålare | 35 800 kr | 28 653 kr |
| Domstols- och juristsekreterare m.fl. | 35 600 kr | 28 502 kr |
| Skolassistenter m.fl. | 35 600 kr | 28 502 kr |
| Svetsare och gasskärare | 35 500 kr | 28 427 kr |
| Förtroendevalda | 35 400 kr | 28 351 kr |
| Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 35 300 kr | 28 276 kr |
Källa: SCB, Lönestrukturstatistik 2025 (yrkeskod SSYK 3433), heltidslön inklusive fasta tillägg. Skatt enligt Skatteverkets tekniska beskrivning för 2026.